پرواز عكاس آمريكايي بر فراز آسمان كوير ايران

بيشتر عكاسان غربي كهبه ايران مي آيند و سختي گرفتن ويزا و مجوز عكاسي را پشت سر مي گذارند، جاهاي مشخصيرا از قبل در نظر گرفته اند كه در زمان كوتاه اقامت شان در ايران دوست دارند حتمابه همه آنها سر بزنند

مقصد اين عكاسان كه كم وبيش شبيه است، سوژه هايي مانند نمازجمعه تهران و تظاهرات احتمالي بعد از آن، نقاشيهاي ديواري، زنان چادري و كافي شاپ ها را در بر مي گيرد.

اما مقصد جورجاشتاينمتز، عكاس و خلبان آمريكايي كه با پاراگلايدر موتور دار خود به ايران آمد،كوير ايران بود..

جورجاشتاينمتز متولد ١٩٥٧ در بورلي هيلز آمريكا است. او در دانشگاه استانفورد، جغرافيخوانده است. پس از تحصيل، ظرف هجده ماه با سوار شدن به خودروهاي عبوري جاده ها بهبيش از بيست كشور آفريقايي سفر و عكاسي كرده است.

عكس هاي او مرتب درمجلات نشنال جئوگرافي و جئو و گهگاه در مجلات تايم، فورچون و اشترن چاپ ميشوند.

از سال ١٩٨٧ كه اولينعكس هاي او در مجله نشنال جئوگرافي چاپ شد، تا به حال بيش از بيست مقاله تصويري كهسه تاي آنها عكس روي جلد اين مجله بوده، از او منتشر شدهاست.

گزارش تصويري او ازالكليسم و سندرم جنيني الكل (Fetal Alcohol Syndrome) كه در سال ١٩٩٢ در مجله نشنالجئوگرافي چاپ شد، جايزه اول "مسابقه بين المللي عكس سال"(POY) را به دستآورد.

مقاله تصويري ديگري ازاو در باره موشي كه دستكاري ژنتيكي شده بود- كه در نسخه آلماني مجله جئو چاپ شده- "جايزه جهاني عكس مطبوعاتي" ( world press photo) سال ١٩٩٤ را در بخش "عكاسي علمي" نصيب او كرد.

شهرت او به خاطر عكسهايش از پيشرفت هاي علمي و عكاسي از جغرافياي مناطق مختلف جهان است. صحراهايدورافتاده و فرهنگ هاي ناشناخته، از سوژه هاي هميشگي و دوست داشتني اوهستند.

علاقه شديد او به عكاسياز سرزمين هاي دورافتاده، او را به پرواز با پاراگلايدر موتوردار علاقمند كرد. اينوسيله پرنده به او امكان سفر به جاها و ارتفاع هايي را مي دهد كه هواپيماهاي معموليقادر به پرواز در آن جاها نيستند

دورنمايي كه از درون اينوسيله در برابر دوربين او قرار مي گيرد در مواردي منحصر به فرد است و به همين خاطرعكس معروف او از شتر هايي كه سايه آنها بر شن هاي پهناورترين صحراي شني دنيا افتادهاست، شهرتي جهاني پيدا كرد.

اشتاينمتز اين عكس را درصحرايي ميان عربستان سعودي، عمان و يمن گرفته و اسمش را "اوهام عربستان" (Illusions of Arabia) گذاشته است.

در تعقيب سوژه هايدلخواهش، وقتي مجله جئو از او خواست از كوير ايران عكاسي كند، در سال ١٣٨٢ به ايرانآمد. اما عكاسي از كوير ايران آن طور كه جورج تصور مي كرد آسان نبود و براي پرواز وعكاسي بايد مجوز هاي جدا تهيه مي كرد.

زماني كه جورج از عكاسيبر فراز كوير ايران، تقريبا نااميد شده بود. "فردي ايراني" به او در گرفتن مجوز هايلازم از وزارت ارشاد كمك مي كند. اما نيروهاي امنيتي و نظامي اين مجوز را قبول نميكنند.

گذشته از نگراني هايامنيتي و حساسيت هايي كه هميشه از طرف دولت ايران در مورد عكاسان و خبرنگاران خارجيوجود دارد،نيرو هاي نظامي، كوير لوت را به اين دليل كه "محل عبور كاروان هايموادمخدر" است، مناسب حضور بدون محافظت يك عكاس خارجي نمي دانند

او مي گويد: "براي سفربه منطقه شن هاي روان در دشت لوت شرقي يك سرهنگ همراه دوازده خودرو از نيروهايقرارگاه مرصاد كه تقريبا در هر كدام شش نيروي نظامي بود، سه خودروي حامل ما رامحافظت و همراهي مي كردند كه نيمي از آنها اسلحه هاي كاليبر بالا در پشتخودروهايشان داشتند."

"آنها شب ها دور كمپ ماحلقه مي زدند و آتش برپا مي كردند و نوبتي براي كشيك بيدار مي ماندند. چونبيشترهروئين قاچاق از افغانستان و پاكستان به تركيه، از اين منطقه مي گذرد ما بهمحافظت اين نيروها براي آن كه ربوده نشويم نياز داشتيم."

جورج از حمله آمريكا بهافغانستان و عراق ناراحت است و مي گويد: "من همان موقع كه رييس جمهور كشورم، درافغانستان و عراق تاخت و تاز مي كرد به ايران آمدم. مجله آلماني جئو خواسته بود ازكوير ايران عكس بگيرم. پروازهاي زيادي در آسمان كوير ايرانداشتم."

"دو حادثه بد هم برايمدر دشت كوير پيش آمد و چند تا از انگشتانم در آن حادثه شكست كه هنوز كجاند."

او مي گويد: "ما مشكلهاي زيادي با پليس و نيروهاي امنيتي داشتيم كه مجوز وزارت ارشاد را براي تهيه عكس

/ 9 نظر / 67 بازدید
photoblog

سلام شما خجالت نميكشيد با اون نمرتون هنوز از عكاسي مطلب آپ مي كنيد عمو علي شرم كن بيا بگير فقط منو نكش

محمدرضا

کیف کردم عمو! واقعآ که حیف اون ارگ بم. حیف.

طاهر

تصاویر و عکسهای جورج زیبا بود اما اگه امکاناتی که او داشت در دست خیلی ها بود، مطمئن هستم که تصاویر بهتری نیز می دیدیم.بدبختی اینجاست که خیلی از هموطنان برای دیگری سنگ می اندازند اما برای یک خارجی هزارتا عزت و احترام و کمک می کنند.چرا ؟؟

مجيد

سلام، اگر اشتباه نكنم متن اصلي از bbcpersian بود.

ّشاهین

عموعلی خان ما هم دلمون تنگیده....

عباث

سلام علی جان در خصوص منابع عکس سوال کرده بودی تمامی عکس ها در شماره پارسال مجله جئو موجود است

طبيعتمرد

عباث عزيزم سپاسگزارم.....

Mirzog

سلام چرا عکسها باز نمیشه؟؟[گریه]